Sicílie kolem dokola za 4 dny

V této celkové mapě jsou uvedeny všechny body, které jsem měla v plánu, bohužel se nám ale naše “putování” po Sicílii nečekaně skoro o dva dny zkrátilo, a tak jsme musely některé body vynechat.

Aeroporto di Catania >> ubytování v Catanii >> Necropoli Pantalica (nakonec vynecháno) >> Parco Archeologico Syrakusy (Neapolis) >> ostrovní městečko Ortigia >> Cavagrande falls >> Concerie Carosello >> Pláž Lido di Noto >> Modica (nakonec jsme jen projeli) >> Ragusa >> ubytování v Porto Empedocle >> Agrigento >> Scala dei Turchi >> pláž Spiaggia di Siculiana Marina (nakonec vynecháno) >> další zastávka na pobřeží (též vynechána) >> Cascata delle Due Rocche (vynecháno) >> Parco Archeologico Segesta (vynecháno) >> ubytování v Palermu >> Polle del Crimiso / terme libere di Segesta (přírodní termály) >> vyhlídka na moře a město Castellamare del Golfo >> Zingaro >> Cascata San Nicola >> město Cefalú >> Etna (kvůli počasí nerealizováno) >> ubytování v Acireale >> soutěska Gole dell’ Alcantara >> městečko Taormina (Teatro Greco) >> Cascatella di Gravà (vodopád na řece Alcantara) + neplánovaná návštěva u Sicilana >> Aeroporto di Catania

Sicílie není jen ostrov krásných pláží, ale především okouzlí nadšence historie. Na ostrově najdete nespočet řeckých chrámů, středověkých hradů, barokních kostelů a několik archeologických nalezišť. Ani tím ale výčet možností nekončí, ostrov svým hornatým terénem uchvátí i nadšence přírody. Od opuštěných vodopádů uprostřed ničeho, přes kaňony, přírodní termály, či národní parky po exkurze ke kráteru sopky Etna. Na své si přijdou i gurmáni, nejen že tu objevíte hned několik neobvyklých pokrmů s místní tradicí, ale jídlo je i velmi chutné.

Sicílie je největší ostrov Středozemního moře s nejvyšší činnou sopkou v Evropě, je známá svou temnou minulostí a násilnými zločiny páchanými místní mafií. Mafie už se ale stáhla do méně nápadných odvětví a bezpečnost na tomto ostrově je nyní srovnatelná s jinými Evropskými zeměmi. Dokonce nás překvapila dobrosrdečnost a ochota místních, kteří nás i pozvali k nim domů a vřele nás pohostili. >> https://www.tipynatripy.cz/sicilie-kolem-dokola-za-4-dny/

Ani týden by nebyl dostatečně dlouhý pro návštěvu tohoto zajímavého ostrova.

Na naši dovolenou jsme vyrazili koncem března, tedy mimo sezonu. A musím říct, že provoz na silnicích v sezoně, si nedokážu představit, už tak to bylo místy “o prsa”. Pokud jste měli tu čest, poznat Italy za volantem na pevnině, tak tady se připravte na ještě drsnější jízdu. Mezi městy je doprava bez problému, alespoň mimo sezonu tam provoz nebyl. Ale ve větších městech jako je Catania nebo Palermo, to byla celkem adrenalinová jízda. Kromě toho, že Italové v podstatě nepoužívají blinkry, a když, tak na opačnou stranu 🙂 Platí zde několik nepsaných pravidel: “Kdo troubí, ten jede.” Takže když uslyšíte někoho troubit, kliďte se mu z cesty, stejně tak se nebojte zatroubit vy, abyste na sebe upozornili a nedošlo ke střetu. “Při jízdě nenechávat rozestupy” jinak se tam nacpe někdo jiný. Pojmy jako stopka, plná čára, omezení rychlosti, zákaz vjezdu, jednosměrka Italům absolutně nic neříká. Se svou 100 na tachometru v úseku, kde byla povolená 50, jsem si připadala jako řidič, hoden nejvyššího trestu za zdržování na silnici… I křižovatky řízené semafory jsou dobrodružstvím, natož bez nich. Při projíždění městem si můžete všimnout, jak je mnoho aut otlučených, to možná proto, že Italové krom divoké jízdy rádi zkouší limity místních úzkých uliček. 

Kamer na dálnicích jsem si všimla jen kolem Palerma a na úseku z Agrigente do Palerma, možná i u Catanie byly, to už nedokážu s jistotou říct, měla jsem poněkud jiné starosti (netrefit Itala a stihnout letadlo). O dalších nevím, ale to neznamená, že tam nemůžou být 🙂

Dálniční známku zde nepotřebujete, zpoplatněné dálnice jsou tu placeny v mýtných branách. Fungují standardně, přijedete, vezmete si lístek (buď od personálu nebo z automatu) a při výjezdu z placeného úseku na další mýtné bráně zaplatíte. Opět buď automatu nebo personálu. Daná cena se zobrazí na displeji. My jsme za celou dobu platili dálnice jen pár euro na dálnici A20, maximum, co můžete zaplatit je 10,10€, my jsme využili jen pár km na cestě z Palerma do Cefalú a kousek zase zpět, tedy ani zdaleka jsme neplatili celých 10€, bylo to kolem 3€ a pak jsme platili na tase z Taorminy na letiště v Catanii, dálnice A18 3,7€. Jediné, na co je potřeba si dát pozor, je řazení do mýtných bran, v některých budkách je jen automat, jinde personál, a pak taky průjezd bez závor “TELEPASS”, kam ale doporučuji nevjíždět. Tento průjezd slouží vozidlům s předplaceným časovým mýtným. Pokud byste do tohoto pruhu vjeli, hrozí vám tučná pokuta, protože v tu chvíli jedete na černo a bez lístku. Tím vznikne problém na konci úseku, kdy automat nerozpozná vaši SPZ jako předplatitele a zároveň nemáte kartičku pro identifikaci, kde jste do placeného úseku vjeli.

Dálnice jsou zde v překvapivě dobrém stavu. Mnoho z hlavních tahů se zdálo jako nově vyasfaltované. Poněkud horší to je ale v odlehlejších částech ostrova. Některé cesty k oficiálním parkovištím byly jako tankodrom. Ale italská Panda, ta zvládne všechno! Fiat Panda je auto, které jsme si půjčili v půjčovně Goldcar. Někdo na tuto společnost nadává, já si s nimi mám jen dobrou zkušenost a tak u jiné společnosti auto už ani nepůjčuji. Na Sicílii je jen potřeba upozornit na to, že k zapůjčení auta je potřeba kreditní karta. Ne debetní, ale kreditní. Ve vlastnictví řidiče a fyzicky předložitelnou. A to kvůli platebnímu terminálu – je potřeba kartu vložit, ne jen přiložit. V jiných částech Evropy půjčovny akceptují i debetní karty, tady si bez kreditky opravdu “neškrtnete”.

Podělím se s vámi o mou zkušenost: (znovu) zařizovala jsem si kreditní kartu až pár týdnů před odletem a karta mi nestihla fyzicky přijít, měla jsem ji nahranou pouze v mobilu. Poměrně dlouhou dobu jsem se s paní na pobočce Goldcar na Sicílii dohadovala, nakonec svolila, že můžu použít debetní kartu, avšak se zálohou 900€+extra krytí. Což bych bývala s kreditní kartou neplatila, protože pokud si objednáte plné krytí, zálohu si nestrhávají. Naštěstí vše proběhlo v pořádku, k žádné nehodě nedošlo, ani mi nic “nepřišili”, takže jsem plnou kauci dostala do pár dní po návratu zpět. Rozhodně ale na tuto dobrosrdečnost nespoléhejte, byla to spíše výjimka, prý, jiná půjčovna by tak benevolentní nebyla. Také asi pomohlo, že jsme tam byli mimo sezonu a neměli příliš klientů, jinak by se se mnou paní rozhodně nezdržovala.

Jako na italské pevnině, i tady se budete často setkávat s odpadky v příkopech, na Sicílii navíc i s toulavými psi na ulicích. Ve městech a turistických částech ostrova ale bývá uklizeno.

Turistů na památkách jsme v našem březnovém termínu potkali jen velmi málo. Mimo jiné probíhaly ještě omezení v souvislosti s Covid-19, v té době bylo možné vycestovat pouze s testem/očkováním nebo po předložení o prodělání nemoci. Aspoň k něčemu mi ta “prodělaná” karanténa byla 🙂 

Teplota vzduchu v našem termínu se pohybovala kolem 15ti stupňů, první dny svítilo i sluníčko a šly jsme i do krátkých rukávů, ale jakmile se zatáhlo, bylo stále ještě chladno. Do moře jsme vlézt nezkoušely, bylo studené a na pobřeží foukal silný vítr.

I přesto, že jsem po těch pár dnech strávených na ostrově měla pocit, že Sicilané jsou velmi milý a ochotní lidé, hned na začátku jsme byly upozorněny na to, že v noci zde bezpečno není, a už vůbec ne pro dvě mladé slečny. Nevím, jak moc je to pravda, my jsme do tmy bývaly většinou v ubytování. 

0. den – pouze cesta (odlétali jsme až pozdě odpoledne)

Z Čech jsme vyráželi autem a zaparkovali jsme na parkovišti Parktiger ve Schwechatu – velké zpoplatněné parkoviště, parkování jsem objednávala předem, při vjezdu na parkoviště není potřeba znát žádný kód, neprojíždíte bránou. V průbehu dne pak chodí kontrola, pokud byste parkovné zaplacené neměli, pravděpodobně vám hrozí botička, či odtah auta.. Ve Schwechatu je více takových parkovišť, cenově mi ale toto vyšlo jako nejlevnější. 

Krom toho od března 2022 platí ve Vídni regulace v podobě souvislých a zpoplatněných zón krátkodobého parkování, zahrnujících takřka celé katastrální území města. Tedy parkovat někde u paneláku apod. bez zaplaceného stání, nedoporučuji.

Parkoviště Parktiger:

Pár metrů od parkoviště se nachází vlaková zastávka, zdenky lze koupit buď přímo na zastávce v automatu (při cestě zpět na letišti v hale před vstupem na nástupiště) viz foto níže nebo online na internetu, či v aplikaci QBB. 1 jízda vyjde na 1,9€. Lístek už nijak neprocvakáváte a čekáte na vlak, jedete pouze jednu zastávku. 

Vlak staví přímo na letišti, není nijak složité se dostat do haly. Buď jdete s davem nebo se zkrátka vydáte po schodech nahoru, dle směrovek. Po pár minutách už jste ve vstupní hale, kde už si na tabuli najdete svůj let a řídíte se pokyny z tabule. Pokud máte velké zavazadlo, jdete prvně na odbavení, pokud velké zavazadlo nemáte, vydejte se na terminál dle tabule. Jsou zde celkem dva terminály. Letiště ve Vídni je menší, nemusíte se bát, že se ztratíte.

My jsme letenky kupovaly od Flightics za pár stovek. V ceně bylo pouze malé příruční zavazadlo o rozměrech 40x30x20cm a dokupovaly jsme si ještě klasické příruční zavazadlo o rozměrech 55x40x23cm. záleží ale na tom, s jakou leteckou společností letíte, proto je potřeba si vždy rozměry překontrolovat. Na letištích bývají i testovací boxy pro kontrolu velikosti zavazadel. Měla jsem lehký přesah, kamarádka dokonce o něco větší a nikdo problémy nedělal ani cestou z Vídně, ani zpět. Tím že jsme neměly velké zavazadlo, odbavené jsme byly online, a tak nebylo potřeba chodit na přepážku. Šly jsme rovnou na check-in a kontrolu zavazadel. Doba letu byla cca 2h, bez přestupu. Tím, že se jednalo o krátký let, byl nám nabídnut jen nápoj do kelímku, bez jídla. 

Pozor, na letištních tabulích ve Vídni se zobrazuje pouze čas odletu letadla a čas otevírání gatu, čas uzavření uveden není. Počítá se s tím, že budete u gatu v čase otevření. Osoby, které se ke gatu nedostavili včas, nehlásí. Gate zde neotevřou ani když se zpozdíte o 5 minut a vidíte cestující stát v proskleném nástupním tunelu. 

Na prvním obrázku můžete vidět tabuli ve Vídni, na druhém tabuli v Catánii:

Protože jsme přistáli po 20.h, nebylo možné vyzvednout auto ještě ten den. Tedy do ubytování jsme si vzaly taxík. Pozor, taxikáři neumí anglicky a rádi turisty s cenou “natahují”. Nám taxikáře “dohodil” jeden místní, který s námi letěl v letadle a uměl dokonce několika jazyky, včetně lámané slovenštiny. Bez něj si cestu taxíkem nedokážu představit. Ubytované jsme byly kousek od letiště, ale pán nás nechtěl za žádnou cenu pustit samotné pěšky (těžko říct, zda to byla jen přehnaná péče, protože jsme byly samy slečny, i v Čechách se často setkávám s názorem, že slečna by neměla po nocích chodit sama, nicméně jsme se toho držely celý náš pobyt na Sicíli a snažily se být v rozumný čas v ubytováné ). Ráno jsme se pak na letiště dopravili autobusem, abychom vyzvedli auto v půjčovně. 

Představa, že bych se po Sicílii celý pobyt pohybovala autobusem, je pro mě nepřijatelná. Dal nám zabrat i transfer na letiště. Odjezdové přehledy jsou nepřehledné, někdy úplně chybí, anglicky místní spíš neumí, než umí, s těží vám někdo pomůže. Anglicky rozumí spíše obsluha v turistických místech. Autobusy nezastavují jen u stojanů, ale kdekoliv v prostoru. Takže zmatek na silnici jen pokračuje. Nebyl problém najít zastávku, ty jsou znázorněné i v mapy.cz, ale identifikovat, jakým č. autobusu pojedeme, byl oříšek. Jeden pán nám poradil jeden autobus, jiný naopak říkal, že ten ne, že máme jet jiným. Oddychla jsem si, když jsme nasedly do autobusu a vyrazily správným směrem. Bohužel č. autobusu neporadím, byl neoznačený, nefungovaly jim ledky. navíc těsně před letištěm odbočil na opačnou stranu, možná jen měl na trase ještě nějaké zastávky a na letiště by dojel, ale riskovat jsme to nechtěly, a tak jsme zbývajících pár metrů došly po svých. Z vlastní zkušenosti, tedy, doporučuji, se místním autobusům vyhnout, ale třeba je to jen můj pocit.

Naše první ubytování v Catanii jsme vybraly spíš z nouze, kvůli posunutým letenkám. Čekaly jsme, že to nebude luxus, ale toto předčilo naše očekávání. Objednávaly jsme přes AirBnb. Jednalo se o sdílené bydlení. Náš byl pouze jeden pokoj. Kuchyň a koupelna byla sdílená. Nicméně jsme (omylem) zjistily, že náš klíč pasuje i do ostatních místností. Vybavení bylo starší. Komunikace s majitelem po zprávách lámanou angličtinou a se špatným přístupem. Na AirBnb totiž neměl uvedené, že se jedná o sdílený byt, ale on v tom problém neviděl, stejně tak nechápal, že nám vadí, že do všech dveří pasují stejné klíče. 🙂 Toto ubytování nedoporučuji. Odkaz uvádím v hlavičce příspěvku.

Město Palermo je protkané zónami, kde turisté parkovat nesmí, ptali jsme se majitele ubytování, kam dát auto a řekl, že pokud odjedeme do 9h, můžeme auto nechat v úzké ulici před ubytováním. 

IMG_20220316_210910 - kopie
IMG_20220316_212202 - kopie
IMG_20220316_211528 - kopie
IMG_20220316_211510 - kopie
IMG_20220316_212202
IMG_20220317_071325 - kopie
IMG_20220317_072314
IMG_20220317_071315 - kopie
IMG_20220317_072719
IMG_20220317_072943
IMG_20220317_072937
IMG_20220317_072958
IMG_20220317_073136
IMG_20220317_080233
IMG_20220317_073434
IMG_20220316_212124 - kopie
IMG_20220316_212134 - kopie
IMG_20220316_210910 - kopie IMG_20220316_212202 - kopie IMG_20220316_211528 - kopie IMG_20220316_211510 - kopie IMG_20220316_212202 IMG_20220317_071325 - kopie IMG_20220317_072314 IMG_20220317_071315 - kopie IMG_20220317_072719 IMG_20220317_072943 IMG_20220317_072937 IMG_20220317_072958 IMG_20220317_073136 IMG_20220317_080233 IMG_20220317_073434 IMG_20220316_212124 - kopie IMG_20220316_212134 - kopie

1. den  – Parco Archeologico Syrakusy (Neapolis), městečko Ortigia, Cavagrande falls, Pláž Lido di Noto, Ragusa

Parco Archeologico Syrakusy (Neapolis)

Parkoviště je v mapách.cz značeno jako neplacené, ale platilo se. Platba možná pouze cash přímo pánovi do ruky, lístek za platbu vystaví. Parkoviště je malé a i v sezoně jsme parkovali podél silnice. Případně z druhé strany areálu je k dispozici větší parkoviště, oficiální. 

Protože my jsme parkovali na “vedlejším” parkovišti,  museli jsme projít areálem po asfaltce k pokladně ve zděné menší budově, kde po zaplacení obdržíte papírové kartičky s kódem, díky kterým se dostanete do prostor naleziště. Platit lze kartou i v hotovosti. Ještě než jsme si prošly areál, byly jsme se podívat i do města (bod 2 a 3 v mapce), nestojí to ale příliš za to,  klidně tyto body můžete vynechat. Cesta se tak zkrátí na 3,9km a cca 1h.

 

Při prohlídce procházíte jednosměrným turniketem a jednu část je možné navštívit vždy jen jednou, znovu už vás terminál nepustí. Terminály jsou na dvou místech, jeden směrem od pokladny na levé straně a jeden na pravé, je jedno v jakém pořadí je projdete. Na pokladnách si můžete říct o mapku. Mapka není příliš detailní, ale k orientaci stačí, areál není příliš velký. Mně se nejvíce líbily body 5 a 7 a 8. Strávili jsme zde dvě hodiny, včetně zacházky do měst, trasa viz mapa.

 

IMG_0531
IMG_0548
IMG_0549
IMG_0553
IMG_0557
IMG_0555
IMG_0558
IMG_0559
IMG_0560
IMG_0561
IMG_0562
IMG_0564
IMG_0565
IMG_0563
IMG_0569
IMG_0568
IMG_0571
IMG_0570
IMG_0532
IMG_0572
IMG_0539
IMG_0545
IMG_0573
IMG_0542
IMG_0576
IMG_0574
IMG_0577
IMG_0578
IMG_0579
IMG_0580
IMG_0581
IMG_0582
IMG_0586
IMG_0585
IMG_0584
IMG_0587
IMG_0593
IMG_20220317_093325
IMG_20220317_094000
IMG_0588
IMG_20220317_094051
IMG_20220317_093321
IMG_20220317_094930
IMG_0595
IMG_20220317_100955
IMG_20220321_221221
IMG_0597
IMG_0599
IMG_0606
IMG_0614
IMG_0620
IMG_0624
IMG_0625
IMG_0627
IMG_0628
IMG_0631
IMG_0629
IMG_0632
IMG_0633
IMG_0635
IMG_0636
IMG_0637
IMG_0638
IMG_0641
IMG_0642
IMG_0643
IMG_0644
IMG_0650
IMG_0651
IMG_0652
IMG_20220317_111800
IMG_0654
IMG_0604
IMG_20220317_112328
IMG_0609
IMG_0611
IMG_20220317_112352
IMG_20220317_112339
IMG_20220317_112417
IMG_20220317_112710
IMG_20220317_112728
IMG_20220317_112906
IMG_0531 IMG_0548 IMG_0549 IMG_0553 IMG_0557 IMG_0555 IMG_0558 IMG_0559 IMG_0560 IMG_0561 IMG_0562 IMG_0564 IMG_0565 IMG_0563 IMG_0569 IMG_0568 IMG_0571 IMG_0570 IMG_0532 IMG_0572 IMG_0539 IMG_0545 IMG_0573 IMG_0542 IMG_0576 IMG_0574 IMG_0577 IMG_0578 IMG_0579 IMG_0580 IMG_0581 IMG_0582 IMG_0586 IMG_0585 IMG_0584 IMG_0587 IMG_0593 IMG_20220317_093325 IMG_20220317_094000 IMG_0588 IMG_20220317_094051 IMG_20220317_093321 IMG_20220317_094930 IMG_0595 IMG_20220317_100955 IMG_20220321_221221 IMG_0597 IMG_0599 IMG_0606 IMG_0614 IMG_0620 IMG_0624 IMG_0625 IMG_0627 IMG_0628 IMG_0631 IMG_0629 IMG_0632 IMG_0633 IMG_0635 IMG_0636 IMG_0637 IMG_0638 IMG_0641 IMG_0642 IMG_0643 IMG_0644 IMG_0650 IMG_0651 IMG_0652 IMG_20220317_111800 IMG_0654 IMG_0604 IMG_20220317_112328 IMG_0609 IMG_0611 IMG_20220317_112352 IMG_20220317_112339 IMG_20220317_112417 IMG_20220317_112710 IMG_20220317_112728 IMG_20220317_112906

Ortigia Syrakusy

Jednalo se jen o spontánní nápad, najít parkovací místo nebylo jednoduché, všechna placená parkoviště byla zabraná, zároveň zde opravovali na několika místech komunikaci (jako například parkoviště, které mám uvedené v mapě), a tak jsme byli rád i za parkování mezi domy, nicméně nedoporučuji tak parkovat, tato místa patří jen místním, pro turisty jsou určená placená parkoviště. Poloostrov není velký, šlo by zastavit dál a dojít pěšky, ale tlačil nás čas a naše kroky směřovaly jen na náměstí a pevnost a za půl hodiny jsme byly zpět. Městečko je pěkné, doporučuji si na něj nechat více času a projít celé, povečeřet/poobědvat na náměstí u katedrály di Siracusa, s trochou štěstí i s živou hudbou od místních umělců přivydělávajících si hraním na ulici. Zkoušela jsem zde zmrzlinu od Gelati Bianca – byla dobrá.

Naše krátká trasa byla dlouhá 1,7km 0,5h.

IMG_0655
IMG_0656
IMG_0660
IMG_0658
IMG_20220317_121549
IMG_20220317_121638
IMG_20220317_121701
IMG_20220317_123100
IMG_20220317_123238
IMG_20220317_123136
IMG_20220317_123406
IMG_20220317_123301
IMG_20220317_123549
IMG_20220317_123638
IMG_20220317_124151
IMG_0655 IMG_0656 IMG_0660 IMG_0658 IMG_20220317_121549 IMG_20220317_121638 IMG_20220317_121701 IMG_20220317_123100 IMG_20220317_123238 IMG_20220317_123136 IMG_20220317_123406 IMG_20220317_123301 IMG_20220317_123549 IMG_20220317_123638 IMG_20220317_124151

Cavagrande falls

Tuto zastávku bych určitě nevynechala. Sestup do této rokle a následný výšlap zpět opravdu stojí zato, prvně krásné výhledy, na samém dně pěkné vodopády. K tomu není co dodat. 

Jsou ale dvě varianty, jak se dolů dostat. V mapce níže jsem vyznačila dvě parkoviště, na kterých můžete nechat auto. Něco mi říká, že P var.2 je oficiálnější 🙂 ale mě lákala spíše trasa z P var.1. Ale věřím, že i ta druhá bude pěkná a cesta na parkoviště bude příznivější. Naše cesta nebyla zrovna friendly k našemu vypůjčenému autíčku. Cesta byla hliněná a s vyjetými koljemy, místy velkými ďolíky a částečně i přes pozemek místního obyvatele, kdy přes cestu vedl jeho výběh. Nevím, jestli to tak využívá jen mimo sezonu nebo i v sezoně, ale už jen proto doporučuji jít na parkoviště var. 2

Pokud byste se přecejen rozhodli pro var.1, nahoře je parkoviště jen jakési prostranství na trávě, místa je tam dost

IMG_0666
IMG_0667
IMG_0664
IMG_0673
IMG_0679
IMG_0681
IMG_0682
IMG_0683
IMG_0685
IMG_0686
IMG_0687
IMG_0688
IMG_0692
IMG_0689
IMG_0693
IMG_0696
IMG_0757
IMG_0697
IMG_0764
IMG_0769
IMG_0772
IMG_0781
IMG_0872
IMG_0877
IMG_0879
IMG_20220317_135119
IMG_20220317_135315
IMG_20220317_140009
IMG_20220317_142207
IMG_20220317_140334
IMG_20220317_141006
IMG_20220317_153122
IMG_20220317_155206
IMG_20220317_154917
IMG_0669
IMG_0674
IMG_0666 IMG_0667 IMG_0664 IMG_0673 IMG_0679 IMG_0681 IMG_0682 IMG_0683 IMG_0685 IMG_0686 IMG_0687 IMG_0688 IMG_0692 IMG_0689 IMG_0693 IMG_0696 IMG_0757 IMG_0697 IMG_0764 IMG_0769 IMG_0772 IMG_0781 IMG_0872 IMG_0877 IMG_0879 IMG_20220317_135119 IMG_20220317_135315 IMG_20220317_140009 IMG_20220317_142207 IMG_20220317_140334 IMG_20220317_141006 IMG_20220317_153122 IMG_20220317_155206 IMG_20220317_154917 IMG_0669 IMG_0674

Parkoviště var. 1 – neplacené parkoviště, horší příjezdová cesta, pravděpodobně neoficiální, přes něčí pozemek. 1,2km za 0,5h cesty + 0,5h jsme dole fotily a kochaly se po cestě.

Parkoviště var.2 – placené parkoviště, lepší příjezdová cesta (oficiální), dle map je cesta dlouhá 2km za mělo by se zvládnout ujít za 1 a třičtvrtě hodiny. Myslím si, že čas dle map by se dal stáhnout, sice je cesta prudší, ale jen o sousek delší.

Lido di Noto je pěkná písečná pláž se žlutým pískem. V době, kdy jsme tam byly my, byla na koupání zima. Ale pláž vypadá pěkně, je zde v sezoně i možnost občerstvení a sportovních aktivit.

Pláž se nachází pouze 7 min. od sjezdu z dálnice A18.

Parkoviště je v sezóně placené a nachází se přímo u pobřeží.

IMG_0881
IMG_0885
IMG_0895
IMG_0890
IMG_0909
IMG_0901
IMG_0884
IMG_0900
IMG_0881 IMG_0885 IMG_0895 IMG_0890 IMG_0909 IMG_0901 IMG_0884 IMG_0900

Ubytování v Porto Empedocle – moc pěkné, moderně zařízené, čisté, s výhledem z kuchyně na moře. Gril na balkoně, též s výhledem na moře. V březnu jsme také velmi ocenili přímotopy, které měli po ruce ve skříni. Jen mi vrtalo hlavou, pro koho jsou skříně v tomto ubytování navrhované, jak můžete vidět na fotce, při mé výšce 170cm mi nesahají konečky prstů ani na spodek ramínka. Natož kdyby se tam ubytoval někdo menšího vzrůstu.

I tady jsme ocenily self check-in, po příjezdu jsme jen posílali ofocené OP, komunikace s paní majitelkou proběhla bez komplikací. Ubytování jsme lehko našli. Parkovat šlo u budovy.

IMG_20220317_215720
IMG_20220317_220408
IMG_20220317_224132
IMG_20220317_224137
IMG_20220318_074144
IMG_20220318_074134
IMG_20220318_083145
IMG_20220318_074150
IMG_20220318_083708
IMG_20220318_083149
IMG_20220318_084915
IMG_20220318_083724
IMG_20220317_220416
IMG_20220317_220713
IMG_20220317_220628
IMG_20220317_220636
IMG_20220317_215720 IMG_20220317_220408 IMG_20220317_224132 IMG_20220317_224137 IMG_20220318_074144 IMG_20220318_074134 IMG_20220318_083145 IMG_20220318_074150 IMG_20220318_083708 IMG_20220318_083149 IMG_20220318_084915 IMG_20220318_083724 IMG_20220317_220416 IMG_20220317_220713 IMG_20220317_220628 IMG_20220317_220636

2. den – Agrigento, Scala dei Turchi, Polle del Crimiso / terme libere di Segesta

Agrigento, neboli údolí chrámů. Od placeného parkoviště se vydáte buď s davem nebo po směrovkách, po chvilce dojdete ke kase, zde si můžete odskočit nebo se občerstvit a po zaplacení vstupného 10€/dospělý pokračovat na procházku mezi ostatky chrámů. Žádný milovník historie by toto místo neměl vynechat, historie těchto staveb sahá až do 6.století př.n.l. Jedná se o největší archeologickou lokalitu o rozloze 1300 ha, areál je zapsaný na seznamu UNESCO. K vidění jsou zde pozůstatky sedmi chrámů, 3 z nich jsou ve velmi dobrém stavu, z jednoho se zachovalo naopak jen pár sloupů a z ostatních můžete vidět jen rozbořené pozůstatky.

 

Na návštěvu si zde vyhraďte minimálně 2h času. Pokud půjdete celý okruh viz mapa níže, vyhraďte si klidně 3h, pokud vynecháte bod 6 a vrátíte se stejnou cestou, 2h budou stačit.

Parkoviště je placené. První hodina za 2€, druhá hodina za 1€, další hodina za 0,5€, max, za den 5€.

Ve všední dny a soboty je zde otevírací doba 8:30 – 22:00, v neděli o hodinu déle – do 23h.

Kromě údolí chrámů můžete navštívit také archeologické muzeum za příplatek 3,5€ (údolí chrámů+muzeum za 13,5€) nebo zahradu Kolymbetra s příplatkem 5€ (údolí chrámů+zahrada za 15€).

V areálu zhruba uprostřed se také můžete občerstvit, já zde ochutnala čerstvě odšťavěný džus z granátového jablka a křupavé smažené Arancini (viz fotka níže). Pak jsem si ho dala i ve městě Cefalú, ale tady mi chutnal víc.

IMG_0916
IMG_0918
IMG_0919
IMG_0915
IMG_0920
IMG_0914
IMG_0921
IMG_0922
IMG_0925
IMG_0923
IMG_0924
IMG_0926
IMG_0931
IMG_0934
IMG_0961
IMG_0963
IMG_0954
IMG_0946
IMG_0965
IMG_0964
IMG_0967
IMG_0968
IMG_0971
IMG_0972
IMG_0973
IMG_0974
IMG_0976
IMG_0977
IMG_0979
IMG_0981
IMG_0983
IMG_0984
IMG_0987
IMG_0994
IMG_0988
IMG_0996
IMG_1000
IMG_1003
IMG_1006
IMG_1008
IMG_1011
IMG_1010
IMG_1014
IMG_1027
IMG_1019
IMG_1024
IMG_1021
IMG_1032
IMG_1035
IMG_1071
IMG_1072
IMG_1074
IMG_1036
IMG_1075
IMG_1079
IMG_1080
IMG_1084
IMG_1081
IMG_1088
IMG_1086
IMG_1089
IMG_1092
IMG_1097
IMG_1100
IMG_1106
IMG_1102
IMG_1107
IMG_1109
IMG_1113
IMG_1111
IMG_1114
IMG_1116
IMG_1115
IMG_1117
IMG_1119
IMG_1122
IMG_1171
IMG_20220318_090935
IMG_20220318_091500
IMG_20220318_091520
IMG_20220318_091549
IMG_20220318_092159
IMG_20220318_092132
IMG_20220318_092215
IMG_20220318_092219
IMG_20220318_092412
IMG_20220318_092520
IMG_20220318_092538
IMG_20220318_092838
IMG_20220318_103019
IMG_20220318_111728
IMG_20220318_112343
IMG_0916 IMG_0918 IMG_0919 IMG_0915 IMG_0920 IMG_0914 IMG_0921 IMG_0922 IMG_0925 IMG_0923 IMG_0924 IMG_0926 IMG_0931 IMG_0934 IMG_0961 IMG_0963 IMG_0954 IMG_0946 IMG_0965 IMG_0964 IMG_0967 IMG_0968 IMG_0971 IMG_0972 IMG_0973 IMG_0974 IMG_0976 IMG_0977 IMG_0979 IMG_0981 IMG_0983 IMG_0984 IMG_0987 IMG_0994 IMG_0988 IMG_0996 IMG_1000 IMG_1003 IMG_1006 IMG_1008 IMG_1011 IMG_1010 IMG_1014 IMG_1027 IMG_1019 IMG_1024 IMG_1021 IMG_1032 IMG_1035 IMG_1071 IMG_1072 IMG_1074 IMG_1036 IMG_1075 IMG_1079 IMG_1080 IMG_1084 IMG_1081 IMG_1088 IMG_1086 IMG_1089 IMG_1092 IMG_1097 IMG_1100 IMG_1106 IMG_1102 IMG_1107 IMG_1109 IMG_1113 IMG_1111 IMG_1114 IMG_1116 IMG_1115 IMG_1117 IMG_1119 IMG_1122 IMG_1171 IMG_20220318_090935 IMG_20220318_091500 IMG_20220318_091520 IMG_20220318_091549 IMG_20220318_092159 IMG_20220318_092132 IMG_20220318_092215 IMG_20220318_092219 IMG_20220318_092412 IMG_20220318_092520 IMG_20220318_092538 IMG_20220318_092838 IMG_20220318_103019 IMG_20220318_111728 IMG_20220318_112343

Scala dei Turchi – krásné skalnaté pobřeží terasovitě členěná skalní stěna s působivou bílou barvou. Krátká zastávka. Parkoviště placené – 3€ viz mapa, případně pokud by bylo plné, výš je ještě jedno, hned vedle je občerstvení a zde stojí parkování 5€/4h. Mimo sezonu jsme zastavily jen podél silnice, stálo tam víc aut, v sezoně bych to nedoporučovala. Stejně tak mimo sezonu byly uzavřené schody kolem restaurace Lido Scala dei Turchi, odkud musí být překrásný výhled na moře. 

Při návštěvě tohoto skalnatého výběžku pozor na příliv. Když jsme se vracely, už byla hladina poměrně vysoko, ještě chvíli a musely bychom se vracet vodou. Vstup na skálu je oplocený, turisté chodí otvorem v plotě.

Na návštěvu zde si vyhraďte minimálně hodinu až hodinu a půl.

IMG_1175
IMG_1184
IMG_1182
IMG_1186
IMG_1183
IMG_1178
IMG_1188
IMG_1259
IMG_1261
IMG_1260
IMG_1264
IMG_1191
IMG_1311
IMG_1312
IMG_1307
IMG_1362
IMG_1365
IMG_20220318_115924
IMG_20220318_120816
IMG_20220318_121022
IMG_20220318_121253
IMG_20220318_121842
IMG_20220318_122045
IMG_1175 IMG_1184 IMG_1182 IMG_1186 IMG_1183 IMG_1178 IMG_1188 IMG_1259 IMG_1261 IMG_1260 IMG_1264 IMG_1191 IMG_1311 IMG_1312 IMG_1307 IMG_1362 IMG_1365 IMG_20220318_115924 IMG_20220318_120816 IMG_20220318_121022 IMG_20220318_121253 IMG_20220318_121842 IMG_20220318_122045

Přírodní termály: Polle del Crimiso / terme libere di Segesta – doporučuji navštívit i v zimním období, voda v přírodním jezírku je příjemně teplá. Mimo sezonu alespoň jezírko nebude tak plné, i když protože se říká, že má léčivé účinky, navštěvují ho i místní.

Zaparkovat se dá nedaleko jezírka, ani parkoviště, ani jezírko není nijak zpoplatněné, je volně dostupné. 

IMG_20220318_155951
IMG_1398
IMG_20220318_160449
IMG_20220318_154830
IMG_20220318_160347
IMG_20220318_160729
IMG_20220318_160740
IMG_20220318_155951 IMG_1398 IMG_20220318_160449 IMG_20220318_154830 IMG_20220318_160347 IMG_20220318_160729 IMG_20220318_160740

Ubytování v Palermu – ubytování  jsme našly bez výraznějších komplikací, tady proběhlo předání klíčů tváří v tvář s majitelem, nebyla možnost self check-inu. Pán byl milý. Ráno jsme zde měli i připravenou menší snídani. Pokoj byl čistý, moderně zařízený. Do budovy se vstupovalo dveřmi ve dřevěné bráně.

Horší je to zde akorát s parkováním, v Centru Palerma mohou parkovat mimo placená parkoviště pouze rezidenti, parkoviště pro turisty nebylo lehké najít, a tak jsme se ptaly na radu majitele ubytování a říkal, že pokud odjedeme do 9h, mělo by to být v pohodě. Uličky jsou zde úzké, tak jsem se trochu bála o auto, zaparkovala jsem těsně ke zdi a vylezla přes spolujezdce a i tak zbylo místo v ulici sotva pro druhé tak malé auto, větší už by neprojelo. Krom toho když jste přejela odbočku, musela jste projet dalších x bloků, abyste se dostala do stejné ulice (podobné jako v Praze), akorát s tím rozdílem, že v provozu V Palermu se nechcete zdržovat víc, než je nutné. Jak už jsem zmínila v úvodu, jízda Palermem byla intenzivní zážitek na hodně dlouho.

IMG_20220318_193449
IMG_20220318_202808
IMG_20220318_193545
IMG_20220318_202826
IMG_20220318_193628
IMG_20220318_202814
IMG_20220318_205640
IMG_20220318_214750
IMG_20220318_214757
IMG_20220318_214804
IMG_20220318_214822
IMG_20220318_214811
IMG_20220318_232300
IMG_20220319_063539
IMG_20220319_063819
IMG_20220318_193449 IMG_20220318_202808 IMG_20220318_193545 IMG_20220318_202826 IMG_20220318_193628 IMG_20220318_202814 IMG_20220318_205640 IMG_20220318_214750 IMG_20220318_214757 IMG_20220318_214804 IMG_20220318_214822 IMG_20220318_214811 IMG_20220318_232300 IMG_20220319_063539 IMG_20220319_063819

3. den Palermo, NP Zingaro, Cascata san Nicola, Cefalú

Město Palermo – protože jsme byly ubytované v centru Palerma, využily jsme toho a prošly si menší okruh přes nejznámější místa jako je Catedrale Sata Vergine Maria Assunta, Museo dell´Osservatiorio Astronomico, Pallazo dei Normanni, Chiesa del Gesú, Quattro Canti a ulicí Via Vittorio Emanuele plnou obchůdků a suvenýrů zpět. Na cestu si vyhraďte cca 1h, 3km.

IMG_1415
IMG_1421
IMG_1424
IMG_1428
IMG_1425
IMG_1427
IMG_1429
IMG_1431
IMG_1432
IMG_1438
IMG_1435
IMG_1439
IMG_1445
IMG_1447
IMG_1444
IMG_1450
IMG_1451
IMG_1461
IMG_1468
IMG_1466
IMG_1474
IMG_1471
IMG_1479
IMG_1484
IMG_1491
IMG_1489
IMG_1493
IMG_1495
IMG_1497
IMG_20220319_071903
IMG_20220319_072854
IMG_20220319_072850
IMG_20220319_073301
IMG_20220319_074201
IMG_20220319_075320
IMG_20220319_080002
IMG_1415 IMG_1421 IMG_1424 IMG_1428 IMG_1425 IMG_1427 IMG_1429 IMG_1431 IMG_1432 IMG_1438 IMG_1435 IMG_1439 IMG_1445 IMG_1447 IMG_1444 IMG_1450 IMG_1451 IMG_1461 IMG_1468 IMG_1466 IMG_1474 IMG_1471 IMG_1479 IMG_1484 IMG_1491 IMG_1489 IMG_1493 IMG_1495 IMG_1497 IMG_20220319_071903 IMG_20220319_072854 IMG_20220319_072850 IMG_20220319_073301 IMG_20220319_074201 IMG_20220319_075320 IMG_20220319_080002

Vyhlídka na město Castellamare del Golfo – krátká zastávka po cestě do NP Zigaro.

IMG_1405
IMG_20220318_174414
IMG_1401
IMG_20220318_174321
IMG_20220318_174449
IMG_1405 IMG_20220318_174414 IMG_1401 IMG_20220318_174321 IMG_20220318_174449

Zingaro – krásný národní park s turistickou cestou podél útesu/pobřeží. Buď si můžete udělat dvoudenní výlet a přejít národní park na skrz, přenocovat na druhé straně a následující den se zase vrátit nebo vyrazit brzy ráno a stihnout to v ten stejný den, případně se vrátit v půlce cesty stejnou trasou zpět tak, jak jsme to s kamarádkou udělaly my, naše trasa trvala i s dlouhými zastávkami a focením cca 3h a ušly jsme 8,5km.

Zingaro je domovem vzácných rostlin a živočichů.

IMG_1410
IMG_1412
IMG_1498
IMG_1504
IMG_1499
IMG_1414
IMG_1506
IMG_1507
IMG_1512
IMG_1517
IMG_1516
IMG_1513
IMG_1520
IMG_1530
IMG_1535
IMG_1536
IMG_1538
IMG_1540
IMG_1541
IMG_1549
IMG_1550
IMG_1553
IMG_1573
IMG_1554
IMG_1626
IMG_1627
IMG_1629
IMG_1633
IMG_1634
IMG_1630
IMG_1636
IMG_1635
IMG_1643
IMG_1644
IMG_1646
IMG_1645
IMG_1650
IMG_1658
IMG_1659
IMG_1660
IMG_1670
IMG_1671
IMG_1684
IMG_1685
IMG_1692
IMG_1744
IMG_1752
IMG_1747
IMG_1814
IMG_1819
IMG_1832
IMG_1837
IMG_1852
IMG_1853
IMG_20220319_104725
IMG_20220319_110004
IMG_20220319_113507
IMG_20220319_113542
IMG_20220319_114908
IMG_20220321_221035(1)
IMG_1410 IMG_1412 IMG_1498 IMG_1504 IMG_1499 IMG_1414 IMG_1506 IMG_1507 IMG_1512 IMG_1517 IMG_1516 IMG_1513 IMG_1520 IMG_1530 IMG_1535 IMG_1536 IMG_1538 IMG_1540 IMG_1541 IMG_1549 IMG_1550 IMG_1553 IMG_1573 IMG_1554 IMG_1626 IMG_1627 IMG_1629 IMG_1633 IMG_1634 IMG_1630 IMG_1636 IMG_1635 IMG_1643 IMG_1644 IMG_1646 IMG_1645 IMG_1650 IMG_1658 IMG_1659 IMG_1660 IMG_1670 IMG_1671 IMG_1684 IMG_1685 IMG_1692 IMG_1744 IMG_1752 IMG_1747 IMG_1814 IMG_1819 IMG_1832 IMG_1837 IMG_1852 IMG_1853 IMG_20220319_104725 IMG_20220319_110004 IMG_20220319_113507 IMG_20220319_113542 IMG_20220319_114908 IMG_20220321_221035(1)

Cascata San Nicola – vodopády ukryté v “divočině”. Na fotkách na internetu vodopády vypadaly tak lákavě, že mě ani krkolomná cesta neodradila, teď už bych tu cestu znovu neabsolvovala. Za to to nestálo.

Z asfaltové silnice jsme sjely na vedlejší hliněnou cestu dle šipky v mapce níže. Po této cestě s nespočtem ďolíků a děr, kde jsem jen čekala, v jaký moment tam necháme kolo nebo se Panda zasekne bříškem, jsme jely, minimálně 1,6km, ale dál jsem to vzdala a usoudila, že bude lepší pokračovat pěšky. Zdá se to jako kousek, ale s tím stavem cesty to byla nekonečná štreka. Krom toho jsme po cestě projely kolem jednoho polorozpadlého obydlí s vrakem auta s ne moc zdravě vypadajícím psem a koněm. Ponuré počasí na děsivé atmosféře ještě přidalo grády, ale stále jsme pokračovaly dál v naději, že to za ten vodopád stojí. Opak byl pravdou, přišly jsme k vodopádu a bez emocí se vrátily zpět k autu. Teď už jen se po tom “tankodromu” dokodrcat zase zpět na asfalt. 

Asi nebude překvapením, že zde se žádné vstupné, ani parkovné neplatilo.

IMG_1859
IMG_1860
IMG_1876
IMG_1858
IMG_1868
IMG_1861
IMG_1877
IMG_1884
IMG_1881
IMG_1878
IMG_1879
IMG_20220319_155405
IMG_20220319_155532
IMG_20220319_155737
IMG_1859 IMG_1860 IMG_1876 IMG_1858 IMG_1868 IMG_1861 IMG_1877 IMG_1884 IMG_1881 IMG_1878 IMG_1879 IMG_20220319_155405 IMG_20220319_155532 IMG_20220319_155737

Cefalú – okouzlující město s romantickými úzkými uličkami, krásnou pláží a především katedrálou, která patří k nejkrásnějším normanským stavbám na ostrově. Město je kouzelné především díky objetí hor. 

Parkování vyšlo na 1€/hod.

 

IMG_1887
IMG_1891
IMG_1909
IMG_1911
IMG_1915
IMG_1889
IMG_1917
IMG_20220319_174313
IMG_20220319_175146
IMG_20220319_174521
IMG_1918
IMG_20220319_175212
IMG_20220319_180908
IMG_20220319_181816_1
IMG_20220319_231536
IMG_20220319_182334
IMG_20220319_184036
IMG_1887 IMG_1891 IMG_1909 IMG_1911 IMG_1915 IMG_1889 IMG_1917 IMG_20220319_174313 IMG_20220319_175146 IMG_20220319_174521 IMG_1918 IMG_20220319_175212 IMG_20220319_180908 IMG_20220319_181816_1 IMG_20220319_231536 IMG_20220319_182334 IMG_20220319_184036

Ubytování u Taorminy – pronajatý pokoj byl součástí domu pana majitele, ve kterém sám bydlel. Auto nás nechal zaparkovat u nich na dvoře. Anglicky moc neuměl, takže komunikace tady trochu vázla, ale byl milý, ubytování nebylo co vytknout. V ceně byla i snídaně.

IMG_20220319_215433
IMG_20220319_215448
IMG_20220320_070622
IMG_20220319_215433 IMG_20220319_215448 IMG_20220320_070622

4. den – Gole dell’ Alcantara, Cascatella di Grava (vodopád na řece Alcantara) a návštěva Sicilanů, Taormina

Poslední den před námi a nám stále zbývalo splnit náš hlavní bod návštěvy – návštěva Etny. Ale bohužel, štěstí nám nepřálo a ten den bylo od rána špatné počasí. Původně jsme měli v plánu vyrazit na sopku Etnu hned první den, hlásili krásné počasí, ale bohužel jak už jsem naznačila v úvodu, dorazili jsme na Sicilii o téměř dva dny později a to už jsme měli booknuté ubytování na druhé straně ostrova, proto jsme byly nuceny návštěvu Etny přesunout na konec naší dovolené a to už nebylo vhodné počasí. Nicméně, máme důvod přiletět znovu :-).  I přes špatné počasí jsme se na parkoviště pod Etnou vydaly – jen okouknout situaci, ale hned na začátku této silnice byla přes cestu postavená cedule se zákazem vjezdu. Což oceňuji, protože věřím, že by se našli jedinci, kteří by šli na Etnu i v tomto počasí. A zároveň ušetří čas a benzín. Nicméně tady platí známé přísloví: “Co můžeš udělat hned, neodkládej na později”

 

 

Místo Etny jsme zvolili jiný program. Nejprve na soutěsku Gole dell’ Alcantara, kde vzhledem k vydatným dešťům, protékala místo azurově modré vody blátivě zakalená a nejen to, zvýšila se hladina vody v korytě a proto nebyly dostupné všechny cesty. Vstupné jsme však platili plné 8€/dospělý (dítě 6-12 let 5€). Soutěska mě na internetu původně hodně nadchla, možná kdyby bylo lepší počasí, tedy i stav vody, byla bych stejně nadšená jako z fotek na internetu, to nedokážu posoudit. Na druhou stranu, výhled na koryto byl stejně hezčí z terasy před vstupní budovou, než v samotném areálu. Nehledě na to, že podobných koryt (samozřejmě menších) je v okolí více, stačí následovat řeku Alcantara a vyhledat v mapách symbol vodopádu nebo view point. Jeden takový nás dovedl k milým obyvatelům Sicílie.

Na TripAdvisoru nabízí kombinované výlety na soutěsku Alcantara a Etnu, více info v odkazu v hlavičce. 

IMG_1920
IMG_1924
IMG_1928
IMG_1926
IMG_1931
IMG_1933
IMG_1939
IMG_1949
IMG_1948
IMG_1951
IMG_1960
IMG_1954
IMG_1961
IMG_1963
IMG_20220320_093851
IMG_20220320_093802
IMG_20220320_092523
IMG_1930
IMG_20220320_092556
IMG_20220320_092513
IMG_20220320_094256
IMG_20220320_093900
IMG_20220320_093940
IMG_20220320_094146
IMG_20220320_094205
IMG_20220320_094327
IMG_20220320_094347
IMG_20220320_094403
IMG_20220320_094959
IMG_20220320_094449
IMG_20220320_094813
IMG_20220320_094856
IMG_20220320_095154
IMG_20220320_095249
IMG_20220320_095417
IMG_20220320_095517
IMG_20220320_095556
IMG_20220320_095530
IMG_20220320_095616
IMG_20220320_095621
IMG_20220320_095710
IMG_1920 IMG_1924 IMG_1928 IMG_1926 IMG_1931 IMG_1933 IMG_1939 IMG_1949 IMG_1948 IMG_1951 IMG_1960 IMG_1954 IMG_1961 IMG_1963 IMG_20220320_093851 IMG_20220320_093802 IMG_20220320_092523 IMG_1930 IMG_20220320_092556 IMG_20220320_092513 IMG_20220320_094256 IMG_20220320_093900 IMG_20220320_093940 IMG_20220320_094146 IMG_20220320_094205 IMG_20220320_094327 IMG_20220320_094347 IMG_20220320_094403 IMG_20220320_094959 IMG_20220320_094449 IMG_20220320_094813 IMG_20220320_094856 IMG_20220320_095154 IMG_20220320_095249 IMG_20220320_095417 IMG_20220320_095517 IMG_20220320_095556 IMG_20220320_095530 IMG_20220320_095616 IMG_20220320_095621 IMG_20220320_095710

Cascatella di Gravà, tak se jmenoval vodopád, za kterým jsem se vydala částečně autem, poté kousek pěšky. Netrvalo ale dlouho a za chvíli za mnou vyběhli psi. Protože je na ostrově mnoho toulavých psů, vydala jsem se zbaběle zpět k autu. Při odjezdu nás ale zastavil místní obyvatel, že se klidně můžeme otočit s autem u něj na pozemku a ukázal nám další výhled na vodopád. Během chvilky vyšla z domu i jeho paní a psi už se zdáli být krotší. Pán anglicky neuměl, ale jeho paní byla Polka, která uměla anglicky a Slovensky. Pozvali nás k sobě domů a podělili se s námi o domácí pizzu, víno, vlastnoručně nakládané olivy a focacciu s olivovým olejem. Bylo to výborné a hostitelé byli velmi přátelští. Nebýt posledního dne na ostrově, zdržíme se déle. Ještě jsme ale měli v plánu jednu zastávku před odletem. 

IMG_1994
IMG_20220320_112101
IMG_1986
IMG_20220320_111806
IMG_20220320_112741
IMG_1994 IMG_20220320_112101 IMG_1986 IMG_20220320_111806 IMG_20220320_112741

Výlet do městečka Taormina. Do samotného centra města se dostanete pouze jakožto rezident. Turisté musí zaparkovat v několikapatrovém parkovacím domě před hradbami města. Jen co vyjdete z parkoviště, nabízí se výhled na moře a pobřežní město o cca 200 výškových metrů níž. Do tohoto města se totiž dostanete buď prudším serpentinovým stoupáním autem nebo z druhé strany lanovkou. Od parkoviště se vydáte (pravděpodobně s davem) ke vstupní bráně do města. Městečko je vystaveno z bílého kamene, a tak vypadá vše čistě a romanticky. Už samotná cesta městem je pěkná, ale největším lákadlem je zde Teatro Greca. Když si na schodech tohoto divadla stoupnete čelem k pobřeží a počasí vám bude přát, uvidíte v dáli sopku Etnu. My jsme to štěstí neměli, ale i tak to byl pěkný výhled. Posuďte sami.

Návštěva Teatro Greca je zpoplatněná 13,5€/dospělý. A pokladna zavírá 45min. před uzavřením areálu, v březnu byla otevírací doba 9-17:30. V hlavičce příspěvku uvádím orientační otevírací dobu v sezoně a mimo sezonu, v odkazu na oficiální stránky provozovatele najdete případně podrobnější přehled.

Parkoviště je zpoplatněné – 1€/hod.

IMG_1996
IMG_2003
IMG_2006
IMG_2007
IMG_2009
IMG_2014
IMG_2017
IMG_2018
IMG_2020
IMG_2023
IMG_2024
IMG_2025
IMG_2030
IMG_2026
IMG_2027
IMG_2031
IMG_2033
IMG_2035
IMG_2037
IMG_2061
IMG_2063
IMG_2067
IMG_2074
IMG_2080
IMG_2086
IMG_2092
IMG_2109
IMG_2112
IMG_2113
IMG_2116
IMG_2118
IMG_2121
IMG_2122
IMG_2127
IMG_2131
IMG_2132
IMG_2133
IMG_2135
IMG_2134
IMG_2141
IMG_2148
IMG_2152
IMG_2012
IMG_2153
IMG_2155
IMG_2156
IMG_2157
IMG_2163
IMG_2168
IMG_2164
IMG_2165
IMG_2174
IMG_2177
IMG_2178
IMG_2182
IMG_20220320_145737
IMG_2184
IMG_2181
IMG_20220320_151149
IMG_20220320_151556
IMG_20220320_151807
IMG_20220320_160419
IMG_20220320_160336
IMG_20220320_151815
IMG_1996 IMG_2003 IMG_2006 IMG_2007 IMG_2009 IMG_2014 IMG_2017 IMG_2018 IMG_2020 IMG_2023 IMG_2024 IMG_2025 IMG_2030 IMG_2026 IMG_2027 IMG_2031 IMG_2033 IMG_2035 IMG_2037 IMG_2061 IMG_2063 IMG_2067 IMG_2074 IMG_2080 IMG_2086 IMG_2092 IMG_2109 IMG_2112 IMG_2113 IMG_2116 IMG_2118 IMG_2121 IMG_2122 IMG_2127 IMG_2131 IMG_2132 IMG_2133 IMG_2135 IMG_2134 IMG_2141 IMG_2148 IMG_2152 IMG_2012 IMG_2153 IMG_2155 IMG_2156 IMG_2157 IMG_2163 IMG_2168 IMG_2164 IMG_2165 IMG_2174 IMG_2177 IMG_2178 IMG_2182 IMG_20220320_145737 IMG_2184 IMG_2181 IMG_20220320_151149 IMG_20220320_151556 IMG_20220320_151807 IMG_20220320_160419 IMG_20220320_160336 IMG_20220320_151815

Cesta autem z tohoto městečka na letiště trvá cca 1h, provoz i mimo sezonu byl přes den poměrně velký, proto doporučuji si nechat nějakou rezervu. My jsme měli 1h rezervu, včetně času na tankování a vrácení auta. Tankování se příliš nezdařilo, tankovala jsem na jedné ze samoobslužných benzínek, ale nádrž zůstala prázdná, zatímco peníze mi strženy byly. Pozor na to, podobnou zkušenost mám i z Italské pevniny. Doporučuji tankovat na benzínkách s personálem, pokud ta možnost není, pak je na posouzení, zda se benzínka zdá věrohodná. Nicméně druhý pokus blíže k letišti byl již v pořádku. Benzínek kolem letiště je víc, ale mám ráda jistotu, a tak vždy parkuju dříve, případně ještě dotankuji.

Vrácení auta proběhlo bez komplikací, autem zajedete na parkoviště, vyberete si parkovací místo s cedulkou Goldcar, (případně jiné půjčovny, půjčení zde funguje u více půjčoven stejným způsobem), doklad o zapůjčení auta si vezmete s sebou a před vstupem do “budky” s nápisem Goldcar najdete schránku na vrácené klíče, kam klíče vložíte a tím je auto předané. Už nepodepisujete žádné papíry. Pokud vracíte auto v pozdějších hodinách, personál v budce nebude, přes den ano.

Sdílej trip:

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *